שביל ים המלח

1/6

שביל ים המלח - מערד לעין בוקק 57 ק"מ ב 3 ימים הליכה מערד לבקעת קנאים לינה בכפר הנוקדים/ מכפר הנוקדים למצדה מערב ומשם למלונות עין בוקק.

 

טיול רגלי במדבר הוא חוויה יוצאת דופן, השקט המדברי הנופים היפים והמפגש עם אנשי המדבר נותנים חוויה יוצאת דופן. שביל ים המלח מוביל את המטיילים בצורה נוחה ובטוחה לרוחבו של מדבר יהודה מהעיר ערד אל חופו של ים המלח המקום הנמוך ביותר בעולם. ארוכו של השביל כ60 ק״מ (36 מייל) והוא עובר בין כמה מהאתרים היפים והמיוחדים ביותר במדבר, בינהם קניון נחל צאלים והמבצר העתיק של מצדה.

 

יחודו של השביל שבסיום כל יום הליכה מגיעים למקום לינה מוסדר, עם אוכל, מקלחות, למיטה נוחה. בסיום יום ההליכה הראשון מגיעים אל כפר הנוקדים חווה מדברית עם אירוח באווירה בדואית, המקום מציע רמות שונות של אירוח, אוכל מצוין, והכרות עם מסורת האירוח העתיקה של הבדואים אנשי המדבר. בסיומו של היום השני מגיעים אל חניון הלילה של מצדה, אפשרות האירוח פה מעט בסיסות יותר אולם בהזמנה מראש אפשר לישון בחדרים נוחים או באוהלים גדולים. השביל עצמו מסומן לכל אורכו ברמה טובה, ככה שקל לעקוב אחרי התוואי, ובכל מקרה ניתן לעקוב אחרי התוואי באחת מאפילקציות הניווט או בעזרת מפה. בזכות אפשרויות הלינה הנמצאות הסופו של כל יום תוכלו ללכת את השביל עם תיק קטן וקל הכולל מים, אוכל למשך היום וכמה בגדים להחלפה.

 

יום ראשון:

 

יום ההליכה הראשון מתחיל מתוך העיר ערד, תחבורה ציבורית מאפשרת הגעה נוח מתל אביב או מירושלים. כבר אחרי כמה דקות משארים את העיר מאחור ויוצאים על המדבר. לאורך השביל המתפתל בין ההרים תוכלו לראות את הבדואים המקומיים יוצאים עם העיזים והכבשים לחפש אוכל ברחבי המדבר. פה ושם עוברים סמוך לעדר גמלים קטן, הגמלים מסתובבים פעמים רבות ללא רועה. לאורך השביל תמצאו בורות מים עתיקים שחלקים פעילים עד עצם היום הזה ומשמשים את הרועים להשקות את הצאן. השביל עובר על בסיס שבילים עתיקים שהגמלים הולכים בהם כבר מאות רבות של שנים, נופי המדבר וים המלח מלווים את ההליכה לכל אורכה. כאשר תתקרבו אל כפר הנוקדים שם מסתיימת ההליכה תראו יותר ויותר כפרים בדואים פזורים בשטח, סיום מושלם ליום עם בירה או קפה אל מול המדורה בכפר הנוקדים.

 

יום שני:

 

כמה דקות אחרי שתעזבו את כפר הנוקדים כבר לא יהיה זכר לאנשים, רק אתם והמדבר, אחרי טיפוס קצר תגיעו אל כיפה עגולה ויפה שמציעה תצפית פנורמית לכל רחבי המדבר. מפה יורד השביל אל נחל צאלים אחד הנחלים המרשימים ביותר במדבר. טיול צד קצר יוביל אתכם לבריכת צפירה, זו היא בריכת מים טבעית שמתמלאת ממי שטיפונות, הבריכה יושבת בראש מפל ענק עם נוף עוצר נשימה של קניון נחל צאלים. המשך השביל מוביל אתכם אל המצדה, אחד המקומית היפים והמפורסמים בישראל, המבצר העתיק עם סיפור הגבורה של לוחמיו הוא אתר מרשים במיוחד, וההגעה הרגלית אליו מרגשת במיוחד. למרגלות המבצר נמצא חניון לילה שבו תוכלו לישון.

 

יום השלישי:

 

זה הזמן לרדת אל המקום הנמוך ביותר בעולם, השביל שיוצא ממצדה מטפס על ההר סמוך ונותן נקודת מבט יחודית אל המבצר. מפה ממשיך השביל דרומה לאורכו של המצוק הגדול שמתחתיו נפרס ים המלח. לאורך ההליכה כמה נקודות תצפית מרשימות במיוחד אל ים המלח ואל הרי מאוב ואדום שבירדן, בצידו הרחוק של הים המלח. ירידה מעט תלולה אך נוחה מביא אתכם אל נחל בוקק, זהו נווה מדבר מדהים בלבד המדבר, יש מעט דברים מהנים יותר מרחצה במימי הנחל הקרירים בסופו של יום הליכה ארוך. מכאן עוד כמה דקות הליכה ואתם כבר על חופו של ים המלח סמוך למתחם המלונות הגדול, מקום מצוין לחגוג את סיום השביל בארוחה טובה באחת המסעדות.